Zanzibar

Wakacje na Zanzibarze – Jak się przygotować do podróży?

Planując wakacje na Zanzibarze warto odpowiednio wcześniej się do tego przygotować. Poniżej znajdziecie praktyczne informacje o Zanzibarze.

Szczepienia przeciwko żółtej febrze znów obowiązkowe!

Na Zanzibarze kiedyś szczepienie przeciwko Żółtej febrze było obligatoryjne. W ciągu kilku ostatnich lat szczepienie to zostało zniesione do rangi szczepień zalecanych (tuż obok żółtaczki typu A i B, polio, tężca, duru brzusznego czy błonicy).

Uwaga! W październiku 2017 władze Tanzanii wprowadziły z powrotem obowiązek posiadania tzw. żółtej książeczki z aktualnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze, bez względu na to, czy przybywa się na wyspę z Europy, czy ze stałego lądu w Tanzanii. To oznacza, że pasażerowie bez ważnego szczepienia nie będą wpuszczeni na wyspę Zanzibar!

Dodatkowo, jeśli zamierzacie w przyszłości podróżować do egzotycznych krajów, warto również pomyśleć o zrobieniu podstawowego pakietu szczepień (wiele szczepionek jest na całe życie, więc przy okazji kolejnych wyjazdów nie trzeba już będzie się tym przejmować). Tak naprawdę wieloma chorobami można się zarazić podczas wakacji w Europie, więc tym bardziej jest to temat to przemyślenia 🙂

Wakacje na Zanzibarze – Malaria

Zagrożenie Malarią na Zanzibarze jest znikome. Najwięcej komarów pojawia się w porze deszczowej (kwiecień-maj). Niezależnie od pory roku warto jednak spać pod moskitierą i używać repelentów (deet o stężeniu 50%). Branie tabletek Malarone jest nieobowiązkowe, a zdania o ich przyjmowaniu są podzielone. Jedni odradzają przyjmowanie tabletek, gdyż twierdzą, że bardzo obciążają wątrobę i powodują wiele skutków ubocznych. Inni natomiast nigdy nie odczuwali żadnych skutków ubocznych i zachęcają do zakupu by zmniejszyć szanse zagrożenia. Sięgnięcie po tabletki na Malarię jest więc indywidualną decyzją każdego z nas.

Wakacje na Zanzibarze – Zdrowie

Udając się na Zanzibar warto wziąć ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę. Na Zanzibarze istnieje tylko jedna dobrze zaopatrzona apteka w głównym mieście Stown Town. W Nungwi i Kiwengwa funkcjonują apteki, jednak ich zaopatrzenie pozostawia wiele do życzenia. Więc warto pomyśleć o najpotrzebniejszych lekach wcześniej i wziąć je ze sobą w podróż na Zanzibar.

Wakacje na Zanzibarze – wiza

Jeszcze podczas lotu na Zanzibar otrzymacie dokumenty do wypełnienia. Formularz jest długi, ale jeśli nie będziecie wiedzieli jak co wypełnić, to zostawcie po prostu puste pola ? Na lotnisku otrzymacie wizę. Wiza jest obowiązkowa i kosztuje 50 USD/os.

Bezpieczeństwo na Zanzibarze

Strażnicy z pistoletami, którzy od czasu do czasu pojawiają się na drogach to nic innego, jak dbanie o bezpieczeństwo (rutynowe kontrole, sprawdzanie, czy kierowca ma licencję na przewóz osób itp.). Jeśli udajecie się na zorganizowane wycieczki na Zanzibarze, to nie macie się czym martwić. Jeśli wybieracie się na wycieczki na własną rękę np. wynajętym samochodem, to bezpieczniej jest robić to w dzień.

Plaże i turkus

Zanzibar znany jest z przepięknych plaż oraz turkusowej wody. Jest to w 100% prawda ? Na tej małej wyspie znajdziecie plaże idealne dla kitesurferów, plaże znane z uprawy alg, czy te, na których nie występują odpływy. Każdy znajdzie tutaj swój mały raj! Pamiętajcie jednak, że w niektóre miejsca warto wziąć ze sobą buty do wody, ponieważ mogą pojawić się jeżowce.

Plaże i turkus, Zanzibar

Zanzibar – luksusowe hotele, czy budżetowy wyjazd?

Tak, jak różnorodne są plaże na Zanzibarze, tak samo różnorodne są hotele. Znajdziecie tu wiele budżetowych opcji, poprzez klimatyczne bungalowy aż po luksusowe hotele i ekskluzywne wille. Dla tych, którzy chcieliby poczuć prawdziwy klimat wyspy szczególnie polecamy połączenie dwóch hoteli np. hotel na wschodzie + hotel na zachodzie lub hotel na południu + hotel na północy.

Jedzenie na Zanzibarze

Zanzibar to miejsce idealne dla miłośników owoców morza. Ośmiorniczki, krewetki, kalmary, czy homary – rewelacja! Nie bez kozery Zanzibar jest nazywany wyspą przypraw. Tutaj nawet ryż jest tak wyśmienicie doprawiony, że nie chce się sięgać po dodatki ? Wiele hoteli oferuje kuchnię międzynarodową, więc nawet dla tych, którzy nie przepadają za owocami morza znajdzie się coś dobrego ?

Jedzenie na Zanzibarze

Zanzibarczycy i Masajowie

Ze strony lokalnych ludzi, a tym bardziej wiecznie uśmiechniętych Masajów nie ma się czego obawiać 🙂 Oczywiście w lokalnych miejscowościach mogą zdarzyć się kradzieże, szczególnie wtedy, gdy rzeczy pozostawione są bez opieki. Wszechobecne Hakuna Matata (nie ma problemu) oraz Pole Pole (powoli, powoli) wprowadzi Was w wyjątkowy, błogi i bezstresowy stan. Dodatkowo, poznanie wiosek, szkół i prawdziwego życia Zanzibarczyków sprawi, że docenicie to co macie i wrócicie do kraju zupełnie odmienieni ?

Zanzibarczycy i Masajowie

Zdjęcia – źródło własne

4006 views

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *