meksyk piramidy

Wakacje w Meksyku śladami prekolumbijskiej kultury – indiańskie obiekty i azteckie piramidy

Meksyk leżący w Ameryce Północnej, w subregionie Ameryki Łacińskiej staje się popularnym celem na wakacje, także wśród Polaków. Choć ¾ turystów przyjeżdża z USA oraz Kanady, a Europejczyków w Meksyku jest zazwyczaj około 9% wszystkich podróżnych, to mimo wszystko coraz więcej rodzin decyduje się na wakacje w kraju tequili, guacamole i mariachi w sombrero.

Nie tylko jednak takie skojarzenia są przypisywane wizycie w Meksyku, ponieważ kraj ten ma do zaoferowania znacznie więcej, przede wszystkim w sferze kultury i historii. Szczególnie ważną rolę pełnią majestatyczne obiekty archeologiczne, których udostępnionych jest ponad 120 do zwiedzania. Poznaj kilka naszych propozycji, które dostarczą wiele emocji, wrażeń i pozwolą niemal przenieść się w czasie.

Teotihuacan - piramida w meksyku

Wakacje w Meksyku – Piramida Słońca w Mieście Bogów

Teotihuacan znajduje się godzinę drogi od stolicy Meksyku i jest najbardziej okazałym kompleksem prekortezjańskiej i prekolumbijskiej kultury. Turyści znajdą tutaj tajemnicze grobowce, sanktuaria oraz będą mieli okazję wejść po 243 stopniach na szczyt azteckiej Piramidy Słońca. Mieszkańcy Meksyku nazywają to miejsce „las piramides” ze względu na liczne obiekty architektoniczne przepełnione mitami i legendami.

Piramida Słońca jest trzecią największą piramidą na świecie, jednak do dziś nie wiadomo kto jest jej twórcą. Obiekt powstał prawdopodobnie w wyniku pracy starożytnej cywilizacji oraz ówczesnych plemion. Ciekawostką jest, że przy budowie nie użyto żadnych metalowych narzędzi oraz koła, a struktura jest na tyle solidna, że wytrzymała parę tysięcy lat i do dziś jest dostępna do zwiedzania przez turystów. Oszacowano, że Piramida Słońca waży 3 miliony ton oraz  mierzy 65 metrów, dlatego wejście na jej szczyt jest czasochłonne i wymaga nieco wysiłku. Nie jest to jednak problematyczne dla wielu setek osób, którzy wierzą, że na szczycie przeżyją duchowe odnowienie.

Droga Umarłych i wierzenia Azteków

Aleja Umarłych łączy dwie najpopularniejsze piramidy – Słońca i Księżyca. Droga mierzy 2 kilometry i szeroka jest na 40 metrów. Kierując się szlakiem grobowców dawnych władców, turyści mogą obejrzeć również Świątynie Pierzastego Węża oraz Tlaloca, czyli budowlę boga deszczu.

W czasach starożytnych wierzono, że właśnie tutaj – w Teotihuacan narodził się Bóg Słońca, co jednocześnie przekłada się na to, że nastał tutaj początek całego świata. Według Azteków, w tym kompleksie archeologicznym ponad 2 tysiące lat temu oddzielono światło od ciemności, a na niebie ukształtowało się słońce oraz księżyc. Do dziś setki pielgrzymów za cel obiera sobie azteckie szlaki, by poczuć niezwykłą energię tego miejsca, wspiąć się na szczyty piramid i stanąć bliżej nieba. Wybierając się na wakacje w Meksyku nie możesz pominąć tego miejsca! Teotihuacan w dosłownym tłumaczeniu oznacza „miejsce, w którym narodzili się bogowie”. Mieszkańcy wierzą, że w tej części Meksyku został opracowany kalendarz przy pomocy którego liczono czas oraz powstał cały system religijny. Będąc w Meksyku koniecznie trzeba zobaczyć ten ogromny kompleks archeologiczny na własne oczy, ponieważ jest to potężna dawka historii przesiąknięta aurą tajemniczości.

1544 views

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *