Dwie waluty na Kubie – o czym warto wiedzieć?

Waluta na Kubie. CUP i CUC – co to oznacza?

Na Kubie istnieją dwie waluty: CUP – waluta lokalna, czyli peso kubańskie oraz CUC – waluta dla turystów, peso wymienialne. 1 CUC to średnio 23-25 CUP.

Jak rozróżnić te dwie waluty, by nie zostać oszukanym podczas wymiany? Zasada jest prosta ? Na walucie lokalnej (CUP) widnieją portrety historycznych postaci, natomiast na walucie turystycznej (CUC) – pomniki.

Oficjalnie wymagane jest posiadanie minimum 100 CUC na każdy dzień wakacji na Kubie. W rzeczywistości takie kontrole zdarzają się niezwykle rzadko.

Waluty na Kubie - CUP i CUC
Źródło: http://www.cuba101.com/

Jaką walutę wziąć ze sobą wybierając się w podróż na Kubę?

Planując wakacje na Kubie zabierzcie ze sobą Euro (EUR) lub Dolary kanadyjskie (CAD). Kursy walut często się zmieniają, więc przed wymianą sprawdźcie, która waluta aktualnie ma lepszy kurs: www.banco-metropolitano.com.cu. Popularne na całym świecie Dolary amerykańskie (USD) na Kubie są dodatkowo opodatkowane. Wybierając USD będziecie musieli zapłacić przy wymianie 10% podatek Fiedla.

Dbajcie o banknoty!

Bardzo ważne jest to, aby przywiezione banknoty były nowe bez mocnych zagięć, nadszarpnięć, czy sklejeń taśmą. Podczas wymiany każdy banknot jest sprawdzany i nierzadko zdarza się odmowa wymiany.

Gdzie wymienić walutę na Kubie?

Casa de Cambio (CADECA) to tradycyjne miejsca, gdzie możecie wymienić walutę. CADECA znajdziecie zarówno na lotnisku, jak i w miejscowościach turystycznych. Gdy kolejka do wymiany jest bardzo długa (szczególnie w Havanie), to polecamy udać się do banków, które są zazwyczaj puste.

Co ciekawe, kursy walut na Kubie w danym dniu są wszędzie jednakowe. Bez względu na to, czy wymieniacie gotówkę na lotnisku, w banku, czy w centrum miasta.

Bankomaty na Kubie

Wzięliście w podróż na Kubę za mało gotówki? To nic! Na wyspie, na której życie stanęło w miejscu od ponad 50 lat, bankomaty znajdziecie praktycznie w każdym turystycznym mieście. Jeszcze do niedawna pojawiały się problemy z kartami MasterCard, jednak oficjalnie są już obsługiwane. Najbezpieczniejsze będzie jednak wzięcie ze sobą dwóch rodzajów kart. Uwaga! karty pochodzące z amerykańskich banków będą bezużyteczne (np. Maestro, czy City Bank).

Płatność kartą podczas wakacji na Kubie

Płatność kartą jest możliwa jedynie w hotelach, czy luksusowych sklepach z drogimi cygarami i rumem. W innych miejscach na wyspie o płatności kartami możecie zapomnieć.

Zanim opuścicie Kubę…

Przy wjeździe na Kubę, jako turyści wymienicie pieniądze na walutę turystyczną CUC. Niektórzy z Was myślą, że wymieniając pieniądze na walutę lokalną CUP wczasy na Kubie będą tańsze. Otóż nie! ? Dodatkowo, opuszczając wyspę nie wymienicie lokalnej waluty z powrotem na euro czy dolary. Zostaniecie więc z masą bezużytecznych gdzie indziej na świecie banknotów.

Z wymianą turystycznej waluty CUC na lotnisku na euro, czy dolary nie ma żadnego problemu.

1921 views

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *