pustynia atacama

4 najbardziej niesamowite atrakcje w Chile

Chile mieści się w Ameryce Południowej i otoczone jest z jednej strony potężnymi górskimi szczytami Andów, a z drugiej zaś wodami Oceanu Spokojnego. Kraj ten, mimo że jest niemal 2,5 razy większy od Polski, to wydaje się być przyćmiony przez Argentynę i ledwie dostrzegalny na mapie świata. Warto jednak bliżej przyjrzeć się i poznać atrakcje w Chile, ponieważ są one bardzo zróżnicowane w wyniku przeplatających się stref czasowych.

Będąc w Chile możemy wybrać się na trekking zdobywając zaśnieżone szczyty gór, które sięgają nawet do 6 000 m.n.p.m., możemy również spędzić niezapomniany poranek w lasach tropikalnych lub odwiedzić krainę gorących źródeł. Poznaj 4 zachwycające atrakcje w Chile i zdecyduj gdzie spędzisz najbliższe wakacje.

pustynia atacama

  1. Atacama – najbardziej sucha pustynia na świecie

Zaskakujące jest, że w północnej części Chile są takie miejsca, gdzie jeszcze nigdy nie odnotowano opadów atmosferycznych. Długa na 450 kilometrów, jałowa pustynia Atacama uchodzi za najbardziej suche miejsce na całej kuli ziemskiej. Pustynia ta jednak nie jest wypełniona złotym piaskiem, a wulkanicznym żwirem i białymi solnymi równinami. Atacama zaskakuje pod każdym względem, jednak główną atrakcją są gejzery El Tatio usytuowane na wzniesieniu powyżej 4 000 m.n.p.m. Najlepszym momentem na zaobserwowanie erupcji gejzerów jest wschód słońca, gdy gorąca magma wulkaniczna styka się z lodowatym powietrzem na pustyni. Obowiązkowym punktem są również dwie zachwycające doliny, gdzie podziwiać możemy prawdziwe cuda natury – Dolina Śmierci oraz Dolina Księżycowa. Ostatnim szczególnie polecanym miejscem jest wyżyna Puna de Atacama, która charakteryzuje się solniskami usytuowanymi na płaskowyżach wyschniętego jeziora. Ogromna tafla zasolonej powierzchni to wyjątkowe widowisko krajobrazowe, a gdy będziemy mieli szczęście – spotkamy tutaj dzikie stada różowych flamingów.

wyspa wielkanocna - chile

  1. Tajemnicza Wyspa Wielkanocna

Wybierając się na wycieczkę na wyspę, która nazywana jest również Pępkiem Świata, mamy wrażenie, że dotarliśmy na sam kraniec kuli ziemskiej. Rdzennych mieszkańców jest tutaj zaledwie 6 tys. i rozrzuceni są na powierzchni wielkości Katowic. Wyspa Wielkanocna jest pochodzenia wulkanicznego i odkryta została w Niedzielę Wielkanocną 295 lat temu. Do dziś turyści przylatują tutaj, by podziwiać majestatyczne i tajemnicze posągi kamienne Moai. Potężne kolosy ważące nawet do 80 ton, uważane są za pozostałość po dawnych bóstwach i do dziś mieszkańcy czują do nich ogromny respekt. Dla podróżników i naukowców jest to nie tylko intrygująca historia, a również źródło powstałych legend i mitów, które wciąż wzbudzają emocje.

Termy Geometricas

  1. Termy Geometricas – rajska kąpiel pod wodospadami

Nawet w wysokich górach, w najchłodniejszym okresie roku, region Los Lagos zawsze zachwyca gorącą atmosferą. Termy Geometricas ulokowane są niedaleko miasta Pucon i stanowią największą atrakcję turystyczną w okolicy. Woda w gorących źródłach sięga 40 stopni, a otaczająca zieleń górskich wąwozów idealnie komponuje się z występującymi tutaj wodospadami. Gorąca woda rozgrzewa całe ciało, pobudzając krążenie naszego organizmu i regenerując nasze zmęczone mięśnie. Termy Geometricas to tylko jedno z bardzo licznych źródeł, do których możemy wybrać się w chłodne dni. Dodatkowo otaczające wąwozy stanowią prawdziwe wyzwanie dla zawodowych wspinaczy, a rwące potoki idealnie nadają się na rafting.

Chile - ziemia ognista

  1. Nieposkromiona natura na Ziemi Ognistej

Ten niezwykły archipelag znajduje się na samym południu Chile oraz Argentyny i właśnie między tymi krajami podzielona jest Ziemia Ognista, która uważana jest również za wyspę na krańcu świata. Mieszają się tutaj wody dwóch oceanów – Spokojnego i Atlantyku. Rozległe płaskowyże przecinane są potężnymi fiordami i formacjami skalnymi, które oddzielone są od lądu słynną Cieśniną Magellana. Na Ziemi Ognistej wciąż możemy dostrzec ślady dawnych plemion: Ona, Haush, Yahgan i Alacaluf i poznać ich sposób życia sprzed stu laty.

1226 views

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *