Czym jest Uluru w Australii?

Gdy myślimy o Australii to zazwyczaj pierwszą rzeczą jaka przychodzi nam na myśl są kangury i misie koala. Oczywiście Australia słynie ze swojej dzikiej przyrody i wszędzie obecnych zwierząt, jednak to nie wszystko co ma do zaoferowania. Proponuję Wam wyprawę na Uluru, choć pewnie jeszcze nie wiecie co to jest.

Czym jest zatem Uluru? To formacja skalna, znajdująca się w samym “sercu” pustynnej Australii. Jej inna nazwa to Ayers Rock, a jej popularność nie wzięła się znikąd. Jest to bowiem góra, która skrywa wiele tajemnic, a wyrasta na środku pustkowia i odcina się na tle horyzontu. W każdej porze dnia Uluru wygląda całkowicie inaczej, a o wschodzie i zachodzie słońca jej widok robi piorunujące wrażenie i zostaje w pamięci na zawsze. Nieważne z kim będziecie rozmawiać, każdy który widział Ayers Rock na żywo będzie ją określał i opisywał w inny sposób. Jest to spowodowane tym, że w zależności od miesiąca, dnia, a nawet godziny, w której ją obserwujecie, będzie wyglądała zupełnie inaczej. Kiedyś ten monolit stworzony z piaskowca uważany był za najwyższy na świecie. Obecnie stracił ten tytuł, ale z pewnością pozostał najbardziej spektakularnym.

Zapytacie, gdzie się znajduje ta święta skała? Uluru leży w samym sercu parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta, a ogólniej w środkowej części Australii. Najbliższe duże miasto to Alice Springs, a oddalone jest aż o 400 km. Z tego powodu Uluru nazywana jest także samotną górą, bo znajduje się na pustkowiu, a więc dojazd z wybrzeża jest bardzo długi. Dla miłośników jazdy samochodem, jest to nieraz kilkunastogodzinna przeprawa, a ruch lewostronny dodaje jej odrobinę adrenaliny. Najwygodniej jednak jest dostać się do  Ayers Rock samolotem. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z większością australijskich miast podróż drogą powietrzną do Uluru jest przyjemna i niemęcząca.

Warto dodać, że samotna góra zaczęła się formować aż 600 milionów lat temu! Myśląc o tym, jeszcze bardziej docenia się możliwość jej zobaczenia. Jednak należy pamiętać, że w 2019 roku został wprowadzony zakaz wspinania się na Uluru. Wielu turystów nie kryło swojego niezadowolenia z tego powodu, jednak uchronił on samotną skałę przed zniszczeniem. Ruch turystyczny w poprzednich latach mocno zniszczył monolit, co również bardzo bolało Aborygenów, dla których Uluru jest święta. Traktują ją oni z należytym szacunkiem i chcieliby aby inni postępowali podobnie. Ciekawostką może być fakt, że wiele historii powstania Samotnej Góry można poznać dopiero będąc na miejscu. Jest to spowodowane tym, że Aborygeni wierzą, że opowiadać o wydarzeniach można tylko w miejscu, gdzie faktycznie miały one miejsce. Ponad to, niektóre z historii skierowane są tylko i wyłącznie do kobiet, a inne tylko do mężczyzn. Jest to uwarunkowane historycznymi pobudkami. Opowieści te miały między innymi nauczać odpowiednich umiejętności, dopasowanych do ról społecznych danej płci.

1051 views

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *